• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home
Tribal PDF Tisk Email

Osobně s tímto stylem koketuji už nějakou dobu, především v jeho fúzi "Tribal fusion". Některé z vás jste to zaznamenaly v několika posledních show. Ona to není novinka v pravém slova smyslu. Je to jen novinka v mé nabídce. Jednoduše, dozrál čas. Jako každá žena, i já procházím vývojem a možná mám štěstí, že je to viditelné i v tanci.

 

Je to jako duševní vývoj... Nejdříve chcete být tou krásnou, dokonalou princeznou, v nádherných šatech, kterou všichni obdivují, která se buď touží se svým prožitkem podělit s okolím anebo nenápadně prezentuje svou krásu, mládí a umění všem, kdo je ochoten se dívat. Je jako světlo. Tribal, to je stín. Jsou to životní zkušenosti, za které se žena nestydí, prostě jimi prošla, má už nějaký věk, má něco za sebou, svědčí o tom pár stop vepsaných ve tváři, ať už byly hezké nebo smutné, prožitek si nechává pro sebe, protože už ví své. Ví, že nemá zapotřebí se přetvařovat, hrát si na něco aby se někomu zavděčila. Je jí vcelku jedno, co si myslí a řeknou ostatní. Nemá potřebu s nikým soutěžit. Prostě je jen sama sebou. Oblečení vyjadřuje její přesvědčení. Je zralá žena a je na to patřičně hrdá.

Tribal v překladu značí kmen, společenství. Jde-li o tanec, má na mysli tance berberů, především z oblasti severní Afriky. Je to společenství kočovných kmenů, která společně žijí a dodržují dopředu daná pravidla. V dnešní době jde ale o neustále se vyvíjející tanec, kterému dala rozměr californská tanečnice Jamilla Salimpur v šedesátých letech dvacátého století.

Z pohledu tanečnice jde o vnitřní prožitek. Ve skupině tanečnic o společné souznění, vytvoření síly - ženské energie. Podobné jako pochodující vojáci, kteří přitom zpívají. Tudíž i dýchají ve stejném rytmu. Jsou schopni svou energetickou silou zbořit i most. Proto také velitel před mostem měmí pochodový krok. Podobně to umí i ženy. Dovedete si představit ten prožitek, kdy se tanečnice opravdu soustředí na společnou energii?

Taneční prvky vycházejí z klasického orientálního tance. Ale také je zde znatelný vliv perského a cikánského tance. Specifičností tribalu je vzpřímené, výrazně hrdé držení těla, ruce jsou výše postavené,  točky se zde liší, pomalé hadovité pohyby působí mysticky až temně. Specifická je i hudba, která má působit až nadpozemsky strašidelně. Ovšem orientální rytmy jsou v ní stále čitelné. Tanečnice se ladí na jiný prožitek než u Raks shark, což je patrné na jejich až transovním výrazu v obličeji.

Kostýmy jsou jedna velká zajímavá a fascinující kategorie. Tzv. Kuchi šperky (masivní šperky s kameny), barvy, pásy se střapci, turbany nebo čelenky, velmi výrazné líčení očí a tváře, tetování....

Tribal Fusion je spojení kdečeho si vzpomenete pod podmínkou, že se typicky tribalové prvky v tanci objeví. Taktéž u kostýmu a hudby jsou hranice kreativity otevřeny dokořán. Dá se říci, že je to snad nejotevřenější forma v dnešním orientálním tanci.

 


Joomla inotur picma