• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home O tanci Tanec v těhotenství
Tanec v těhotenství PDF Tisk Email

Původ břišního tance má hluboké kořeny a rituální smysl jako tanec plodnosti a rodiček v Africe, kde byl porod společenskou, téměř posvátnou událostí. Dnes jej ženy vyhledávají jako účinnou relaxaci a zároveň prevenci či úlevu od bolestí páteře, což v těhotenství s rostoucím bříškem pociťují nejvíce. Tančící žena je v souladu se svým tělem, navíc si zpevňuje břišní a pánevní svaly, které se podílejí na průběhu porodu.

Taneční pohyb uvolní celé tělo, takže se žena dokáže uvolnit i v průběhu porodních bolestí. Těhotenství je jiný stav a vyžaduje určitá specifika. Jde především o tanec v pomalejším tempu, nejsou vhodné všechny pohyby břišního tance, např. vibrační shimmy mají velmi omezené použití! Velmi vhodné jsou pomalé kroužky, osmičky, houpavé a kolébavé pohyby v oblasti kyčlí a pánve. Nezapomínáme provlnit celé tělo, krokové variace posílí nohy. Točky pouze v pomalém tempu. Zaměřujeme se na správné dýchání, držení těla, zpevnění pánevního dna. Vyhýbáme se dynamickým a prokrvujícím pohybům jako např. akcenty břicha, prudké akcenty boků, dropy, twisty, lifty, poskoky. Nejdůležitější je vnímat vlastní tělo. Ne vždy vám jiný stav dovolí tančit, když ano, vychutnejte si to ale nezadýchejte se! Tančete se závojem, posílíte paže. Vyhněte se tanci s nebezpečnými předměty ( šavle, oheň, hole atd).

Až se vám miminko narodí..... tančete spolu. Uvidíte sama, že při tiché hudbě, kterou zná z bříška a kolébavých pohybech lépe usíná a zklidňuje se. Navíc to, že budete tančit s miminkem v náručí, posiluje váš vzájemný vztah, důvěru a pouto. Jakmile mimi povyroste, tančete kolem něj, bude se za váma otáčet, tím posiluje svaly a kdo ví, třeba jednou půjde ve vašich stopách :-).

 


Joomla inotur picma